Barevná teplota je jednou z vlastností světla, která určuje odstín vyrobeného světla. Měří se v kelvinech (K), čím vyšší je hodnota K, tím studenější je světlo.

2500 – 2800 K. Velmi teplé bílé světlo (žárovky, halogenové žárovky).
2800 – 3500 K. Teplé bílé světlo (žárovky, nízkonapěťové halogenové žárovky, CFL).
3500 – 5000 K. Neutrální bílé světlo (zářivky, nízkonapěťové halogenové žárovky). Přírodní zdroje: Slunce hodinu po východu slunce (3500K), Měsíc (4000K).
5000 – 7000 K. Studené bílé světlo (LED lampy). Přírodní zdroje: Slunce kolem poledne (5100 – 5600 K), denní světlo (6700 – 7000 K).

Vše závisí na typu kazety na lampě. Nejběžnější standardy závitů – E27 a E14 – umožňují používat jakýkoliv typ žárovky (žárovky, halogen, zářivky, LED) s příslušným typem patici.

Stmívač – je speciální elektronické zařízení, které umožňuje nastavit elektrickou energii a tím hladce měnit jas osvětlení.

Pokud jde o trvanlivost, množství spotřebované energie, LED lampy jsou nejlepší volbou. Jejich cena je vyšší než u jiných typů svítilen, ale stojí to za to.

Nejlepším řešením je použití LED nebo úsporných (zářivkových) lamp, protože se nezahřívají a nemohou poškodit strop.

Halogenové žárovky jsou velmi horké, takže je lze použít pouze v případě, že výkon nepřesahuje 35 W a vzdálenost mezi čepelí a lampou je minimálně 10 cm.

Žárovky taky velmi horké, což způsobí, že strop se změní na žlutou barvu a zmenší se. Používáte-li tento typ svítidel, výkon by neměl přesáhnout 40 W pro PVC stropy a 60 W pro látku. Navíc tyto žárovky mají schopnost explodovat a mohou vážně poškodit podhled.

Pomocí stmívače můžete použít všechny žárovky, halogenové žárovky s napětím 220V a speciální LED žárovky, které mají vestavěný ovladač pro připojení stmívačů. Kompaktní zářivky (úsporné) žárovky ve většině případů nejsou vhodné pro použití se stmívačem a jsou označeny zvláštním označením.